WordPress – poznaj sprawdzone metody na skrócenie czasu ładowania strony

Szybkość ładowania strony jest od dawna uznawana przez pracowników Google za czynnik rankingowy wpływający na pozycjonowanie witryny. Jednak 9 lipca 2018 roku pojawiła się aktualizacja algorytmu o nazwie Speed ​​Update, która uwzględnia jedynie prędkość ładowania strony w wyszukiwarkach mobilnych. Dlatego optymalizacja wydajności witryny jest podwójnie (lub nawet potrójnie) ważna.

Wpływa także na doświadczenie użytkownika (UX) podczas korzystania ze strony internetowej – dodatkowa sekunda zmniejsza konwersję nawet o 7%. Im dłużej użytkownik czeka na załadowanie strony, tym większe jest prawdopodobieństwo, że opuści ją na korzyść konkurencji. A jak wiadomo, tego nie chcemy. Dlatego koniecznie przeczytaj ten artykuł, który przedstawia, jak możesz to zrobić bez specjalistycznej wiedzy.

Przetestuj swoją witrynę za pomocą wielu dedykowanych narzędzi i sprawdź wyniki (różne narzędzia mogą dawać różne wyniki).

Wybierz dobry hosting

Jest to kluczowy problem wydajności witryny. Wszystkie inne środki mogą nie być zbyt przydatne, jeśli sam hosting nie sprosta temu zadaniu. Wiele osób koncentruje się głównie na wskaźnikach, takich jak przestrzeń transferowa i magazynowa, ale często w ogóle nie są one wykorzystywane. Dobra firma hostingowa umożliwi Ci przetestowanie swojej usługi w okresie próbnym (w zasadzie każda firma powinna oferować taką opcję). Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić prędkość swojego hostingu za pomocą odpowiednich narzędzi.

Wybierając hosting warto kierować się także opiniami innych użytkowników, którzy znają już danego usługodawcę. Ważnym aspektem jest także wsparcie techniczne. Pamiętaj, że mogą wystąpić sytuacje kryzysowe, które w dużym stopniu zależą od czasu reakcji działu technicznego. Co istotne? Niektóre hostingi (takie jak Dhosting) oferują serwery oparte na LiteSpeed, które w połączeniu z wtyczką WordPress – LiteSpeed ​​Cache, zapewniają niesamowitą wydajność (nawet 2x szybszą). Warto rozważyć to rozwiązanie.

Ładowanie strony WordPress

Optymalizuj i kompresuj obrazy i zdjęcia

To bardzo oczywisty punkt, ale ma też ogromną zaletę. Zdjęcia i obrazy są ciężkie i wymagają od użytkowników pobrania zawartości, co wydłuża czas ładowania. Istnieje jednak wiele wtyczek, które umożliwiają kompresję zdjęć zbiorczo lub indywidualnie. Warto skorzystać z serwisu Tinyjpg.com, w którym możesz zmniejszyć wagę swoich zdjęć, nawet tych, które zostały już skompresowane innymi narzędziami. Niestety obowiązuje w tym przypadku limit, który wynosi 5 MB na zdjęcie. Jednak to nie wszystko! Możesz również skorzystać z wtyczki WordPress, która w darmowej wersji pozwala na kompresję do 100 zdjęć i obrazów miesięcznie.

Zmień wersję PHP na nową

Starsze wersje PHP są nadal szeroko stosowane na stronach internetowych. Pod względem wydajności istnieje różnica między wersjami 5.6 i 7.3. Ponadto starsze wersje nie są już obsługiwane i dlatego są bardziej podatne na ataki. Choć istnieje kilka sposobów sprawdzenia wersji PHP, jednak najłatwiejszym sposobem jest zainstalowanie wtyczki PHP Compatibility Checker.

WordPress działa dobrze z najnowszymi wersjami PHP, ale powinieneś najpierw sprawdzić, czy Twoje szablony i wtyczki są kompatybilne. Możesz samodzielnie zmienić wersję PHP. Zalecamy sprawdzenie sekcji „Często zadawane pytania” lub skontaktowanie się z usługodawcą. W większości przypadków wersję można zmienić bezpośrednio z panelu Klienta.

Kompresja GZIP

Bezstratna kompresja plików po stronie serwera – dzięki temu możliwa jest kompresja GZIP. Niecierpliwi użytkownicy odczują ulgę, ponieważ dane przed wysłaniem do użytkownika zostaną odpowiednio skrócone (nawet o 80%). Co istotne? GZIP jest często włączany automatycznie na serwerze, aczkolwiek niektóre konta hostingowe mają opcję włączenia go w oknie administracyjnym serwera. Aby sprawdzić skuteczność kompresji, możesz użyć testera kompresji Gzip, takiego jak:

Przykład: Varvy.com

Jak włączyć kompresję Gzip? Korzystanie z plików .htaccess (dla serwerów APACHE!)
Znajdź plik .htaccess na swoim serwerze i dodaj następującą regułę na górze pliku.

<ifmodule< span=”” style=”box-sizing: border-box; font-family: „Open Sans”, sans-serif !important;”> mod_deflate.c>

AddOutputFilterByType DEFLATE Tekst/Zwykły

AddOutputFilterByType DEFLATE tekst/html

AddOutputFilterByType DEFLATE Tekst/CSS

AddOutputFilterByType DEFLATE Tekst/JavaScript

AddOutputFilterByType DEFLATE Aplikacja/JavaScript

AddOutputFilterByType DEFLATE aplikacja/x-javascript

moduł>

Usuń niepotrzebne elementy ze strony

Animacje, suwaki i rozbudowane widżety mogą bardzo obciążać Twoją witrynę. Z tego powodu warto rozważyć usunięcie zbędnych elementów ze swojego szablonu (szczególnie w przypadku nowych zakupów). Wiele opcji można wyłączyć na poziomie ustawień szablonu (przycisk Dostosuj).

Ustawienia pamięci podręcznej przeglądarki

W przypadku witryn internetowych, które nie zmieniają się często, pliki są przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki, dzięki czemu użytkownicy nie muszą ponownie pobierać zawartości. Dotyczy to również plików graficznych (JPG, PNG itp.), stylów CSS i skryptów JS, dzięki czemu możesz skorzystać z wygaśnięcia okresu przechowywania takich plików. Takie zastosowanie sprawia, że strona ładuje się szybciej.

Kod do wklejenia w .htaccess:

<ifmodule< span=”” style=”box-sizing: border-box; font-family: „Open Sans”, sans-serif !important;”> mod_expires.c>

Wygasła aktywna data

Wartość domyślna A0 wygasa

Wygasa według typu tekstu/CSS A31536000

Wygasa według typu aplikacji/x-javascript A31536000

Wygasa według typu aplikacji/JavaScript A31536000

Wygasa według typu tekstu/JavaScript A31536000

Wygasa według typu tekst/html A3600

Wygasa według typu Tekst/Zwykły A3600

Wygasa według typu Obraz/gif A31536000

Wygasa według typu obrazu/ico A31536000

Wygasa według typu image/jpg A31536000

Wygasa według typu obrazu/jpeg A31536000

ExpiresByType image/png A31536000

moduł>

Ważne! Czas podawany jest w sekundach i należy go również wprowadzić. Godzina składa się z 3600 sekund, a rok z 315536000 sekund.

Szybsze ładowanie strony WordPress

Usuń niepotrzebne wtyczki

WordPress ma różne wtyczki. Dzięki nim możesz znacznie rozbudować swoją stronę internetową, dodając nowe elementy. Jednak większość wtyczek dodaje do Twojego kodu własne skrypty i style, więc nie warto przesadzać z ich ilością. Powinieneś przejrzeć całą listę zainstalowanych wtyczek, aby sprawdzić, czy jest taka, której nie potrzebujesz i po prostu ją usunąć. Warto przy tym zaznaczyć, iż zdarzały się sytuacje, w których wtyczka spowalniała stronę nawet o 26 sekund (!).

Zmień protokół na HTTP2.

Wydanie nowych wersji protokołów powoduje ogromną różnicę w zakresie szybkości działania witryny. Standard 1.1 jest już dość przestarzały, co oznacza, że ​​strony nadal z niego korzystające nie wykorzystują pełnego potencjału nowej technologii. Nowa wersja jest teraz obsługiwana przez wszystkie nowe i najpopularniejsze przeglądarki internetowe (patrz caniuse.com).</ifmodule<></ifmodule<>

Korzystając z technologii HTTP2 i PUSH, możesz jednocześnie pobrać potrzebne pliki. Różnicę w wydajności można zobaczyć na stronie https://http2.akamai.com/demo.
Natomiast, jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój hosting obsługuje protokół http2, skorzystaj z tej strony: https://tools.keycdn.com/http2-test. Warto również zapytać swojego dostawcę usług hostingowych o najnowszy protokół HTTP2.

Zminimalizuj liczbę żądań do swojego serwera

Niestety, ze względu na naturę WordPressa, kod często zawiera wiele plików CSS lub JS. Zaleca się zainstalować wtyczkę, która dodaje nowe skrypty i style. Co istotne? Połączenie tych plików w jeden zmniejsza liczbę żądań kierowanych do serwera i wpływa na czas ładowania. Godną uwagi wtyczką jest Fast Velocity Minify, która łączy i kompresuje pliki, usuwając niepotrzebne znaki, komentarze i puste linie. Znacząco zmniejsza się waga, a także liczba żądań do serwera. Z pewnością jest to dobra metoda, z której warto skorzystać.

Zmniejsz liczbę przekierowań

Przekierowania 301 to standardowa metoda SEO służąca do określania nowej lokalizacji konkretnej strony. To samo w sobie jest bardzo dobrą metodą indeksowania zarówno robotów, jak i użytkowników. Jeśli jednak masz dużą liczbę takich przekierowań, nie tylko stracisz na czasie ładowania, ale także stracisz część mocy przesyłanej z jednego adresu na drugi. Przeglądarki mogą mieć problemy z interpretacją przekierowań, dlatego ważne jest, aby je minimalizować. Możesz sprawdzić przekierowanie za pomocą Screaming Frog. Darmowa wersja obsługuje do 500 adresów URL.

Pamiętaj również, aby wyłączyć blokowanie zasobów JavaScript

Duża liczba skryptów JS może blokować inne ważne zasoby witryny i znacząco spowalniać jej działanie. Jeśli chodzi o JS, możesz go usunąć na dwa sposoby. Jednym z nich jest umieszczenie skryptu przed tagiem zamykającym. Inną opcją jest ładowanie asynchroniczne lub odroczenie. Dzięki asynchronicznemu ładowaniu skrypty można ładować bez blokowania przetwarzania HTML. W tym przypadku przyda się poprzedni punkt dotyczący minifikacji JS, ponieważ kolejność wykonywania skryptów przy użyciu parametrów asynchronicznych może różnić się od kolejności włączania plików w kodzie. Jeśli to tylko jeden plik, nie ma problemu. Parametr Defer nie blokuje również analizowania HTML.

Korzystanie z CDN

CDN Sieć dostarczania treści to usługa umożliwiająca dostarczanie potrzebnych treści z lokalizacji znajdującej się najbliżej użytkowników. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wprowadza ono dodatkowych opóźnień. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku witryn, które mają Klientów z różnych krajów. Pliki statyczne, takie jak obrazy, pliki CSS i JS, są pobierane z najbliższej lokalizacji serwera, co znacznie skraca czas realizacji i przyśpiesza ładowanie strony.

Reasumując, wydajność witryny jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy użytkownicy pozostaną na Twojej stronie, czy nie. Uwzględniając szeroką gamę opcji optymalizacji, możesz skutecznie zwiększyć prędkość swojej witryny i poprawić jej jakość.

WordPress
DARMOWA WYCENA